Background Image

Göynük Genel Bilgiler

Göynük Göynük, Bolu, Türkiye

CİTTASLOW TÜRKİYE GÖYNÜK GENEL

Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bolu’nun şirin ilçesi Göynük, yüksek tepeler arasında, akarsuların geçtiği vadilerde, karşılıklı yamaçların tabanına ve eteklerine kurulmuş tipik bir Osmanlı kasabasıdır.

İlkçağlarda “Bitanya Bölgesi” içinde yer alan Göynük, Roma egemenliğinden sonra Bizans döneminde başkent Konstantinopolis’e giden yol üzerindedir. Kasaba Osmanlıların ilk yerleşim alanlarından biri olması sebebiyle önem taşır. 1292’de Osmanlı topraklarına katılan Göynük o tarihten bu yana ‘Bir Osmanlı Kenti’ olarak anılıyor. Söz konusu dönemde Osmanlı yol sisteminde orta kolu oluşturan güzergahlardır. Bu sistem içindeki konumu ve bağlı olarak Anadolu ile İstanbul arasında bir geçiş sahası oluşturması, ayrıca 14. yüzyılda yapılan safran ticareti ekonomik açıdan da gelişmesine sebep olmuştur.

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini Osmanlı’dan günümüze dek korumayı başaran ve “Sakin Şehir” ünvanı alan Göynük’te geleneksel değerler aslına uygun olarak yaşatılıyor.

Bu değerlerle birlikte halen yaşayan bir tarih olan ilçemizde Kültürel Değerler ve Gelenekler, Giyim Kuşam, Yöresel Folklor, Yöresel Mutfak Kültürü ve Sosyal İlişkiler orijinalliğini koruyarak yaşatılmaktadır. Göynük Anadolu’daki Türk yaşayış şeklinin hala devam ettiği ender ilçelerden biridir. Mimari dokusunu da tarihle harmanlayarak günümüze kadar bozulmadan ulaşmıştır. En eskisi yaklaşık 700 yıllık konut, işyeri, hamam, türbe, hazire, tarihi çınar ağaçları gibi tarihi değerlerle süslü olan Göynük’te bu eserler halen işlevlerini sürdürmektedirler. 1987’de Kentsel SİT alanı ilan edilen ilçemiz tarih, kültür, doğa, inanç ve termal turizmi ile bir marka şehir.

Sünnet ve Çubuk Göllerinin doğal güzelliklerini, Osmanlı’dan kalma konaklar, cumbalı evler, türbeler ve camiler çevreliyor.  İstanbul’un Manevi Fatihi Akşemseddin Hazretleri’nin Türbesi, Gazi Süleyman Paşa Caminin bahçesinde ziyaretçilerini bekliyor. Göynük’e hakim tepede Sakarya Zaferi’ni müjdelercesine yükselen Zafer Kulesi de kentle özdeşleşen yapılardan sadece biri. Özgün mimarisi, yöresel el sanatları ve geleneksel yemekleri ile Göynük 21’inci yüzyılda bozulmamış, değişmemiş bir orijinaliteye sahip.

Bolu merkeze 98 km uzaklıktaki Göynük’ün, Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Bursa gibi metropollere yakınlığına rağmen, şehir hayatının yorucu keşmekeşine inat sakinliği ile dikkat çekmektedir.

Göynük, Bolu, Türkiye

Haritada Görüntüle
Bu yer hakkinda fikirlerini bildir.